Jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Bezpieczeństwo dziecka to priorytet każdego rodzica. Jeśli jesteś w ciąży, z pewnością spędziłaś wiele godzin na poszukiwaniu idealnego wózka czy kołyski. Pomyśl także o tym, w czym będziesz wozić swojego malucha w aucie. Wybranie przypadkowego, marketowego modelu fotelika może okazać się niewłaściwe, a nawet tragiczne w skutkach. Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać fotelik samochodowy dla dziecka.

W 2019 roku w wypadkach ucierpiało ponad 2 tysiące dzieci, z czego prawie 70 zmarło, dlatego koniecznie musisz zadbać o odpowiedni fotelik dla swojej pociechy. Wybór właściwego modelu nie należy do najłatwiejszych. Świadomość, że od tego zależy bezpieczeństwo malucha, z pewnością nie ułatwia decyzji. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy dla dziecka.

Kiedy należy kupić fotelik samochodowy?

O pierwszym foteliku samochodowym musisz pomyśleć jeszcze przed porodem. Jest to niezbędne do tego, abyś mogła wyjść ze szpitala z noworodkiem. Nie odkładaj zakupów na ostatnią chwilę, ponieważ dziecko może urodzić się w najmniej odpowiednim momencie.

Następny fotelik kup dopiero, gdy pociecha wyrośnie z poprzedniego. Nie należy zmieniać siedzenia zbyt wcześnie ani zbyt późno. Jeśli maluch będzie za mały do wybranego modelu fotelika, pas nie będzie przebiegał prawidłowo wzdłuż jego ciała. Natomiast jeśli dziecko będzie za duże, to może pojawić się problem z zapięciem uprzęży. Taka sytuacja może sprawić, że podczas wypadku fotelik nie spełni prawidłowo swojej funkcji.

Jak dobrać fotelik samochodowy – homologacja i testy zderzeniowe

Każdy producent przed wypuszczeniem fotelika na rynek musi poddać go odpowiednim testom. Europejska homologacja powstała w 1983 roku i od tamtej pory określa normy bezpieczeństwa dla siedzisk użytkowanych przez dzieci w całej Europie. W jej ramach przeprowadza się testy zderzeniowe polegające na:

 • umieszczeniu w samochodzie fotelika z manekinem,
 • wywołaniu zderzenia czołowego przy prędkości 50 km/h, zderzenia od tyłu przy prędkości 30 km/h oraz obrotu auta o 360°.
 • ocenie uszkodzeń siedziska oraz badaniu obrażeń jamy brzusznej oraz wzrokowym badaniu urazów szyi i głowy u manekina.

Potwierdzeniem uzyskania przez siedzisko homologacji jest certyfikat ECE R44-03 lub ECE R44-04. Dostępne są także modele z homologacją ECE R129. Jest to najnowsza norma europejska – i-Size, która powstała w 2013 roku. Ta homologacja wprowadza konieczność używania zaczepów ISOFIX do montażu fotelików, a także nakłada obowiązek przewożenia dzieci poniżej 15-go miesiąca życia tyłem do kierunku jazdy.

Wszystkie produkty Sparco Kids uzyskały homologację zgodną z europejskimi normami i w zależności od wybranego modelu odznaczają się certyfikatem ECE R44-04 Lub ECE R129.

Kategorie wagowe fotelików samochodowych

Aby ułatwić wybór rodzicom i opiekunom małych dzieci, foteliki podzielono na 5 grup wagowych:

 • 0-18 – to siedzisko montowane tyłem do kierunku jazdy, które jest przeznaczone dla dzieci od urodzenia do 4-go roku życia,
 • 0-36 – to produkt do montowania tyłem i przodem do kierunku jazdy, który jest odpowiedni od wieku niemowlęcego do ukończenia 12-go roku życia,
 • 9-25 – to fotel dla dzieci po 1-go roku życia do około 6-go roku życia. Wyróżnia się tym, że jest montowany zarówno na ISOFIX, jak i pasy bezpieczeństwa,
 • 9-36 – to fotelik dla maluchów, które wyrosły z pierwszego siedziska. Można go używać do około 12-go roku życia,
 • 15-36 – to model z serii produktów montowanych przodem do kierunku jazdy. Odpowiedni dla przedszkolaków i młodszych dzieci szkolnych.

Warto także zwrócić uwagę na przepisy prawa o ruchu drogowym. Według najnowszej ustawy małoletni, który ma mniej niż 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku bez względu na wiek. Wynika z tego, że nawet drobny 17-latek, który nie jest wystarczająco wysoki, powinien być przewożony na odpowiednim i dopasowanym siedzisku. W innym przypadku kierowcy grozi mandat i punkty karne.

Jaki fotelik do auta kupić – przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Wiele rodziców zastanawia się, który fotelik będzie lepszy dla ich pociechy – przodem czy tyłem do kierunku jazdy. Należy pamiętać, że:

 • niemowlęta muszą być przewożone wyłącznie tyłem. Jest to niezwykle ważne dla ich zdrowia i życia! Głowa malucha w tym wieku stanowi 25% masy jego ciała, a jego kręgi szyjne nie są wystarczająco dobrze wykształcone. Jeśli podczas wypadku niemowlę będzie siedzieć przodem do kierunku jazdy, to ciało zostanie podtrzymane przez pasy, ale głowa, przez zbyt wiotkie i delikatne kręgi szyjne, „poleci” bezwiednie do przodu. W efekcie może dojść do poważnych uszkodzeń szyi, w tym złamania karku, a nawet do dekapitacji.
 • szwedzcy specjaliści zalecają używanie fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy tzw. RWF do ukończenia przez dziecko 4-go roku życia. Przewożenie maluchów w takich fotelach ma wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest to, że w trakcie zderzenia głowa, ramiona i szyja malucha mają odpowiednią ochronę, a siły oddziałujące na te części ciała są niewielkie. Maluchy podróżujące w RWF najczęściej wychodzą z kolizji bez żadnych obrażeń.
 • przodem do kierunku jazdy zaleca się przewozić starsze dzieci, które mają lepiej wykształcony szkielet kostny. Dzięki temu w chwili uderzenia szyja jest w stanie utrzymać głowę na miejscu, W przypadku pociech powyżej 4-go roku życia należy zwrócić szczególną uwagę na pozycję pasów bezpieczeństwa. Biodrowa część powinna przechodzić po udach dziecka, a nie po jego brzuchu. Natomiast pas barkowy powinien znajdować się na środku ramienia, a nie na szyi.

W naszej ofercie znajdują się foteliki zarówno montowane tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Dobrym rozwiązaniem są obrotowe modele, które „rosną” razem z pociechą.

Czy fotelik samochodowy można zamontować w każdym samochodzie?

Nie wiesz, czy każdy fotelik można zamontować w każdym samochodzie? Zanim kupisz model do przewożenia dzieci, sprawdź, czy pasuje do kanapy Twojego auta. Zdarza się, że przez zbyt pochyłe siedzenie nie można bezpiecznie zainstalować fotelika. Jeśli jest taka możliwość, odwiedź nasze punkty sprzedaży detalicznej i sprawdź montaż bezpośrednio w swoim samochodzie.

Odpowiednio dobrany fotelik zapewni Twojemu dziecku komfortową i bezpieczną podróż.

Zadbaj o to!