isofix - czym jest

ISOFIX – czym jest i jak działa w samochodzie?

System ISOFIX to obowiązkowy element wyposażenia wszystkich aut wyprodukowanych po 2011 roku. Używa się go do bezpiecznego montażu fotelików samochodowych przeznaczonych dla niemowląt i starszych dzieci, ponieważ znacząco podnosi ich bezpieczeństwo podczas jazdy. Dowiedz się więcej o ISOFIX.

Dzieci to skarb, o który trzeba dbać już od dnia narodzin. Szczególną uwagę należy poświęcić bezpieczeństwu podczas jazdy autem. Wybierasz pierwszy fotelik dla malucha i spotkałeś się z tajemniczo brzmiącą nazwą ISOFIX? Pierwotna koncepcja tego rozwiązania powstała już w 1991 roku. Jest to najlepszy dostępny na rynku sposób montażu fotelików samochodowych. Wyjaśniamy, co to jest ISOFIX.

Jak działa system ISOFIX?

System montowania fotelika ISOFIX to dwa, metalowe uchwyty, które znajdują się w kanapie pojazdu i są trwale połączone z jego podwoziem. Służą do prawidłowej i stabilnej instalacji fotelika samochodowego w aucie. System ISOFIX jest bardzo prosty. Wystarczy kilka minut, aby połączyć uchwyt z zaciskiem i stworzyć bezpieczne warunki do podróżowania dla dziecka.

Aby zamontować siedzisko na system ISOFIX należy:

• odkryć uchwyty mocujące znajdujące się w tylnej kanapie samochodu
• wysunąć zaczepy znajdujące się w foteliku lub bazie,
• zamknąć zatrzaski na uchwytach,
• dosunąć siedzisko lub bazę do oparcia kanapy.
Szeroki wybór fotelików z systemem ISOFIX znajdziesz na Sparco Kids. Model F500I EVO został wyposażony dodatkowo w nogę, która stabilizuje jego położenie.

Zalety systemu ISOFIX

ISOFIX w samochodzie to rozwiązanie, które docenia wielu rodziców i opiekunów małych dzieci. Największe korzyści tego systemu to:

• poprawa bezpieczeństwa dziecka podczas jazdy autem. Fotelik jest trwale połączony z podwoziem, dzięki czemu nie przesuwa się w trakcie podróży. Jest to ważne zarówno wtedy, kiedy w aucie znajduje się pociecha, jak i wtedy, kiedy jesteś sam. Dziecięce siedzisko, które nie jest zabezpieczone na czas jazdy, stanowi dodatkowe zagrożenie dla pasażerów i kierowcy podczas gwałtownego hamowania lub wypadku.
• gwarancja prawidłowego montażu fotela. Po zamknięciu się zatrzasków na uchwytach ISOFIX usłyszysz charakterystyczne, głośne KLIK. To znak, że siedzisko jest właściwie zainstalowane. Takie rozwiązanie wyklucza wadliwy montaż siedziska.
• wygoda. Instalacja fotelika do systemu ISOFIX jest nie tylko prosta, ale także bardzo szybka. Nie musisz dbać o odpowiedni kąt nachylenia siedziska czy dociągnięcie pasów. Po zamknięciu zatrzasków fotel nie poruszy się nawet o centymetr. Dzięki temu wystarczy, że wsadzisz malucha do środka, zapniesz uprząż i już!
System ISOFIX jest lubiany przez osoby, które często przekładają dziecięce siedziska między samochodami.

Wady systemu ISOFIX

Mimo wielu zalet, ISOFIX w samochodzie ma także wady. Największą z nich jest to, że podczas wypadku fotelik może obracać się wokół osi zaczepów, ponieważ jedyne zabezpieczenie tego systemu to siedzisko i oparcie kanapy. Ten problem dotyczy zwłaszcza modeli montowanych przodem. Aby temu zapobiec można wykorzystać dodatkowe zabezpieczenie tzw. top tether. Łączy plecy fotelika z uchwytem ISOFIX położonym z tyłu kanapy.
Dużą wadą tego systemu jest ograniczona wytrzymałość. Jeśli waga fotela i dziecka wynosi więcej niż 33 kg, ISOFIX przestaje spełniać swoją funkcję.

Jak sprawdzić, czy mój samochód ma ISOFIX?

Aby dowiedzieć się, czy Twój pojazd jest wyposażony w system ISOFIX, sprawdź:

• rok jego produkcji. Od 2011 roku wszystkie nowe samochody muszą mieć uchwyty mocujące.
• kanapę. Producenci zadbali także o odpowiednie oznaczenia. W większości samochodów na tylnej kanapie umieszczono metki z napisem ISOFIX, białą kropką lub strzałkami.
• instrukcję obsługi pojazdu. Tam znajdziesz dokładne informacje o umiejscowieniu uchwytów w Twoim aucie.

Czy każdy fotelik da się zamontować na ISOFIX?

Na ISOFIX można zamontować tylko te modele siedzisk, które są wyposażone w odpowiednie zatrzaski. Informacje o tym, w jaki sposób należy zamontować fotelik, znajdziesz w informacjach szczegółowych produktów na stronie internetowej lub w instrukcji obsługi.

Postaw na proste i sprawdzone rozwiązania, aby zagwarantować bezpieczeństwo swojemu dziecku!

Nowe foteliki SPARCO z ISOFIX

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *