Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?
Twoje dziecko weszło właśnie w wiek szkolny i zastanawiasz się, czy dalej przewozić je w foteliku? Wszyscy koledzy Twojej pociechy już dawno podróżują przypięci tylko pasami bezpieczeństwa? Zasady przewożenia małych pasażerów reguluje ustawa prawa o ruchu drogowym. Zanim przestaniesz używać siedziska, sprawdź, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika bez ryzyka dla jego zdrowia i życia.
Coraz więcej rodziców świadomie podchodzi do przewożenia swoich latorośli, co daje bardzo pozytywne rezultaty widoczne zwłaszcza w statystykach policyjnych. W 2010 roku w wypadkach drogowych zginęło 112 dzieci. W 2019 roku o prawie 40% mniej! Dlatego nie rezygnuj z fotelika zbyt wcześnie, a jeśli chcesz to zrobić, to najpierw dowiedz się, od kiedy dziecko może jeździć przypięte tylko pasem bezpieczeństwa.
Wszystkie produkty SPARCO – foteliki samochodowe
Przepisy dotyczące przewożenia dziecka w foteliku
Ustawa prawa o ruchu drogowym rozdział 5 artykuł 38 ustęp 3 jasno wskazuje, że w pojazdach osobowych każde dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku samochodowym. Przepis jest podyktowany troską o zdrowie i życie malucha.
Pasy bezpieczeństwa w autach są zaprojektowane tak, żeby chronić dorosłych o wzroście powyżej 150 cm. Prawidłowo zapięta uprząż u pełnoletniej osoby przebiega po jej biodrach oraz ramieniu, a w trakcie zderzenia blokuje się zapobiegając przemieszczaniu się ciała po kabinie auta.
U dzieci niższych niż 150 cm pas naramienny może znajdować się na szyi, a biodrowy na brzuchu. Jeśli zdarzy się wypadek, to uprząż zachowa się, tak jak w przypadku dorosłych – zablokuje pas i przytrzyma ciało z bardzo dużą siłą. W efekcie może dojść do obrażeń głowy, szyi, ramienia, klatki piersiowej, a także zmiażdżenia narządów wewnętrznych jamy brzusznej1. Wpływ na to ma także niewykształcony do końca układ kostno-stawowy najmłodszych, który nie jest odporny na tak duży nacisk i jest podatny na uszkodzenia.
Używanie fotelika zapewnia nie tylko prawidłowe ułożenie uprzęży na ciele, ale także ochronę boczną głowy, co pomaga znacząco zmniejszyć zakres obrażeń powypadkowych.
Kiedy dziecko może podróżować bez fotelika?
Prawo dopuszcza przewożenie małoletnich bez fotelików, tylko w wyjątkowych sytuacjach opisanych poniżej.
- Pasażer osiągnął wzrost 150 cm.
- Małoletni mierzy 135 cm, ale z uwagi na jego wzrost i wagę nie można zapewnić mu odpowiedniego i bezpiecznego fotelika. Dziecko może podróżować bez siedziska tylko z tyłu pojazdu.
- Na tylnej kanapie nie ma możliwości zainstalowania 3 urządzeń przytrzymujących maluchy. Trzecie dziecko w wieku powyżej 3 lat może jeździć bez fotelika, ale musi siedzieć na tylnej kanapie i być przypięte pasami bezpieczeństwa.
- Małoletni jest pasażerem taksówki, karetki, wozu strażackiego, samochodu policyjnego, Straży Granicznej lub miejskiej,
- Dziecko ma zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do jazdy w foteliku.
Na co dzień maluch powinien być bezpiecznie zapięty w siedzisku nawet na krótkich dystansach.
Jakie są kary za brak fotelika?
Aby chronić dzieci przed bezmyślnym zachowaniem dorosłych, wprowadzono kary za przewożenie małoletnich bez fotelika. Kierowca przyłapany na występku musi liczyć się z nałożeniem mandatu w wysokości 150 złotych oraz przyznaniem 6 punktów karnych.
Pamiętaj, że jazda bez fotelika to bardzo duże ryzyko. Pamiętaj, że podczas wypadku dziecko, które podróżuje bez odpowiedniego zabezpieczenia, ma niewiele szans na przeżycie.